Skip to main content
  • Małżeństwo

  • Rodzina

  • Miłość

5 Ojcowski Poligon Duchowy – konferencje do odsłuchania

 

 

PARCZEW V Ojcowski Poligon Duchowy Rodzina silna obecnością ojca
W sobotę 23 kwietnia w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin odbędzie się Ojcowski Poligon Duchowy organizowany przez kluby ojca działające w diecezji siedleckiej.
– Jednym z siedmiu sekretów efektywnego ojcostwa jest wyposażenie duchowe swoich dzieci. Żeby je w ten sposób obdarować, musimy sami szukać okazji do tego, aby umacniać ducha, nabierać siły do bycia przywódcą duchowym dla swoich bliskich – mówi Jerzy Dmowski z Klubu Ojca działającego w Siedlcach, tłumacząc, że ta potrzeba kilka lat temu zainspirowała mężczyzn działających w klubie do zorganizowania wydarzenia, które nazwane zostało Ojcowskim Poligonem Duchowym. Za radą bp. Kazimierza Gurdy odbywa się ono w różnych częściach diecezji. Wybór miejsca jest poniekąd zdeterminowany przez główny temat spotkania. Hasło tegorocznego Ojcowskiego Poligonu Duchowego – „Rodzina silna obecnością ojca” – nawiązujące do Roku Rodziny ogłoszonego przez papieża Franciszka, ma wskazać mężczyznom, jak ważną misję mają do spełnienia, aby ich rodziny były silne poprzez ich zaangażowanie. Właśnie dlatego na miejsce tegorocznego „Poligonu” organizatorzy wybrali sanktuarium w Parczewie. Jego kustosz ks. Jacek Nazaruk jest życzliwy inicjatywnie, tym bardziej że już raz gościł uczestników ojcowskiego spotkania, posługując w parafii w Szpakach.
Czas duchowych ćwiczeń
– „Poligon” ma nas inspirować do podejmowania trudu bycia lepszymi mężami i ojcami – zaznacza J. Dmowski i nawiązuje też do stałych punktów programu. – W pierwszej części spotkania ubogacamy się, słuchając konferencji i świadectw innych ojców, którzy mimo aktywnego życia zawodowego potrafią wyznaczyć sobie priorytety w taki sposób, aby ich rodziny nie odczuwały braku męża i ojca. W drugiej części wsłuchujemy się w głos Boży, adorując Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, oraz trwamy na modlitwie. Centralnym punktem każdego „Poligonu” jest Eucharystia o północy, po której ubogaceni słowem Bożym i wzmocnieni chlebem Eucharystycznym udajemy się do naszych domów – wyjaśnia.
Po umocnienie
W części konferencyjnej „Poligonu” wystąpi dwóch gości. Pierwszy to Ireneusz Krosny, aktor, mim, założyciel Teatru Pantomimy i Ruchu, który podzieli się doświadczeniem ojcostwa i tym, jak pewne decyzje wpłynęły na jego rodzinę. Drugim z zaproszonych prelegentów będzie Andrzej Cwynar, założyciel „Fundacji dla rodziny”, trener Tato.Net. W Parczewie wygłosi konferencję „Ojciec obecny – ojciec nieobecny”.
– W tym roku w części przeznaczonej na świadectwa wystąpią małżeństwa. O tym, jakie owoce dla rodziny przynosi formacja ojca, powiedzą dla odmiany panie – zaznacza J. Dmowski. – Ponieważ przyjęło się, że co roku spotykamy się przed Niedzielą Miłosierdzia, jeszcze w czasie wielkanocnym, podczas ostatniego „Poligonu” w Pratulinie za radą ks. Jacka Guza zapoczątkowaliśmy nabożeństwo „Drogi Światła”; miało ono miejsce na dróżkach pratulińskich. Ta forma modlitwy bardzo dobrze się

przyjęła, może dlatego że współcześnie my, ojcowie, często tkwimy w ciemności grzechu, w różnych zniewoleniach, przez które cierpią nasze rodziny, i nieustannie musimy szukać sposobu, aby się podnosić. W Parczewie również wyjdziemy w nocy poza mury świątyni, aby wsłuchiwać się w rozważania poszczególnych stacji mówiących o zmartwychwstaniu Pana Jezusa, który przechodzi z ciemności do światła – mówi J. Dmowski.
Przyjedźcie do Parczewa
Pytany o owoce poprzednich edycji wydarzenia, J. Dmowski podkreśla przede wszystkim rolę formacji, z jakiej panowie mają okazję skorzystać. Wymiernym skutkiem jest Klub Ojca w Sokołowie Podlaskim, założony przez uczestnika ubiegłorocznego spotkania, zainspirowanego świadectwem, jakie usłyszał w Pratulinie.
– Cenne dla nas, organizatorów, jest też błogosławieństwo pasterza naszej diecezji bp. Kazimierza Gurdy, który z serca naszej inicjatywie sekunduje. Pozwolę sobie zacytować słowa jednego z mężczyzn, które padły podczas „Poligonu” w 2018 r. „Bardzo ważne jest to, że pasterz jest z nami, bo jak biskup – ojciec diecezji jest z nami, proboszcz – ojciec parafii jest z nami, to chłopy pójdą życie oddawać”. Nic dodać, nic ująć – dodaje J. Dmowski. I gorąco zaprasza do Parczewa. – Dziś, kiedy toczy się nieustanna walka o rodzinę, istnieje wielka potrzeba podejmowania wspólnego wysiłku, aby nasze rodziny były silne. W tej walce ważną rolę do spełnienia mają ojcowie. Ponieważ trudno odnieść zwycięstwo w pojedynkę, ojcowskie kluby z Siedlec, Łukowa i Łosic, wparte w tym roku przez reaktywowany klub z Białej Podlaskiej, zapraszają wszystkich ojców na spotkanie w Parczewie – mówi J. Dmowski.
LI
fot. Poligon – góra plakatu
RAMKA
V Ojcowski Poligon Duchowy, Parczew 23 kwietnia
19.00 – zawiązanie wspólnoty
19.10 – męskie uwielbienie śpiewem z zespołem Porozumienie
19.25 – konferencja „Rodzina silna obecnością ojca” – Ireneusz Krosny 20.10 – męskie uwielbienie śpiewem z zespołem Porozumienie
20.25 – konferencja „Ojciec obecny – ojciec nieobecny” – Andrzej Cwynar 21.00 – Apel Jasnogórski, rozważanie – bp. Kazimierz Gurda
21.15 – agapa
22.10 – świadectwa małżeństw z diecezji siedleckiej
22.40 – Nabożeństwo „Droga Światła”

23.45 – przygotowanie do Eucharystii 00.00 – Eucharystia