Spotkania dla rodzin „Droga do Boga” to wydarzenia zaplanowane w niedzielne popołudnia dla 15 rodzin przy 5 parafiach naszej diecezji. Odbyły się one w Białej Podlaskiej, Jedlance, Parczewie, Radzyniu Podlaskim i Wohyniu w przeciągu czerwca a października tego roku. Przeznaczone były dla rodzin z dziećmi w wieku 5-12 lat. Chcieliśmy przybliżyć rodzinom wartość płynącą z chrześcijańskiego stylu wychowania dzieci, przekazać wskazówki, wzbudzić refleksję na temat modlitwy w rodzinie. Efektem pobocznym, który chcieliśmy osiągnąć to doświadczenie bliskości wśród członków rodzin.
W czasie każdego ze spotkań odbyły się oddzielne warsztaty dla rodziców i oddzielne dla dzieci. Rodzice mieli prelekcję z elementami warsztatu, pracy własnej. Dzieci w formie plastycznej przedstawli swoją modlitwę i drogę do Boga. Nastolatkowie zastanawiali się nad znaczeniem modlitwy „Ojcze nasz”.
Rodziny podczas spotkania wypracowywały swój pomysł na rodzinną modlitwę, koordynatora, formę, rodzaj, miejsce spotkania.
Realizując spotkania korzystaliśmy z Grantu Ewangelizacyjnego od Fundacji dla Rodziny oraz Fundacji Służąc Życiu. Napisany i otrzymany projekt był wspólną pracą kilku osób przy wsparciu i entuzjazmie księdza Jakuba Wyrozębskiego. Nosił nazwę: Droga do Boga. Warsztaty wychowania Chrześcijańskiego w praktyce.
W warsztatach posłużyła nam gra planszowa „Droga do nieba”. To gra religijna skierowana przede wszystkim do rodzin z dziećmi. Można jednak grać samemu lub jako małżeństwo. Opis gry jest dostępny na stronie www.drogadonieba.com.
W grze idziemy przez ziemskie życie, a naszym celem jest niebo. Posuwamy się po planszy pionkami. Są też pytania z wiedzy religijnej. Na drodze do nieba spotykamy także świętych, co może oswoić dzieci z obcowaniem ze świętymi. Po dojściu do nieba gracz pomaga innym jako święty. Gra kończy się w momencie, kiedy wszyscy uczestnicy dojdą do nieba, co daje nadzieję, że naprawdę do tego nieba dojdziemy.
Spotkania były prowadzone przez rodziny zaangażowane w Warsztaty Wychowania Chrześcijańskiego: Anię i Jacka Kozaków, Martę i Wojtka Bystrzyńskich, Anię i Tomka Stephanów. Nad całością czuwał ks. dr Jakub Wyrozębski. Za materiały graficzne była odpowiedzialna Agnieszka Kalata.
Szczegółowe informacje o spotkaniach pojawiały się w parafiach, gdzie planowane były warsztaty, na Fb Warsztatów Wychowania Chrześcijańskiego i na stronie Duszpasterstwa Rodzin.
Linki do filmów z wydarzeń: