Skip to main content
  • Małżeństwo

  • Rodzina

  • Miłość

Tydzień Małżeństwa

Tydzień Małżeństwa – trwający od 7 do 14 lutego to międzynarodowy projekt ukierunkowany na szczególną więź kobiety i mężczyzny, który odbywa się od lat równolegle w kilkudziesięciu krajach. Nie jest to inicjatywa komercyjna, lecz społeczna promująca małżeństwo we współczesnym świecie. Kampania skierowana jest do wszystkich małżeństw niezależnie od stażu. Zapraszamy pary, którzy chcą wspólnie, twórczo i nietypowo spędzić czas we dwoje.

Podczas trwania Tygodnia Małżeństwa w Siedlcach można skorzystać z szeregu propozycji ukierunkowanych na rozwój związku i relacji. Zapraszamy na małżeńską adorację Najświętszego Sakramentu, Mszę św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, konferencje, koncert, wieczór filmowy oraz małżeńską sesję fotograficzną. Szczegółowy plan wydarzeń na plakacie i Facebooku. 

Tydzień Małżeństwa – skąd się wzięła ta inicjatywa, jaka jest jej historia, jaką drogą trafiła do naszego miasta Siedlce? 

Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa to społeczna kampania promująca szczególną, wzajemnie uzupełniającą się więź kobiety i mężczyzny. Pomysłodawcą projektu jest Richard Kane, który w 1997 roku w Wielkiej Brytanii rozpoczął pierwszy „małżeński tydzień”. Obecnie kampania odbywa się co roku w dniach 7-14 lutego równolegle w 22 krajach na 4 kontynentach. W Polsce projekt został zainicjowany w 2015 r, a w roku 2024 do inicjatywy dołączyły również Siedlce za sprawą trójki małżeństw, które nie mogły oprzeć się natchnieniu, by w naszej lokalnej społeczności przeżyć święto małżeństw. Hasło tegorocznej edycji to „Małżeństwo bliskości”

Ciekawa jest również formuła kampanii, która jest otwarta i elastyczna. Małżonkowie mogą uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach, bądź wybrać te które są dla nich interesujące ze względu na temat lub formę. Są wydarzenia stacjonarne i online, by mogły skorzystać pary które nie mają możliwości wspólnego wyjścia. Niektóre dni będą wypełnione duchowością, inne kulturą, jeszcze inne będą dawką wiedzy psychologicznej. Wszystkie wydarzenia są dostępne dla każdego małżeństwa nieodpłatnie.

Jakie są cele kampanii, która z roku na rok obejmuje w Polsce coraz więcej miast i mniejszych miejscowości? 

  • Stworzenie cyklicznej tradycji, swoistego „festiwalu małżeństwa”, celebrowania i cieszenia się małżeństwem w „okresie walentynkowym” 
  • Motywowanie ogółu społeczeństwa, specjalistów, mediów i osób publicznych do promowania znaczenia zdrowych relacji małżeńskich.
  • Promowanie małżeństwa jako wartości społecznej i pokazywanie potrzeby nieustannego rozwijania więzi małżeńskiej, aby dawała ona małżonkom satysfakcję i spełnienie.
  • Propagowanie programów i inicjatyw wspierających rozwój relacji małżeńskich.
  • Stworzenie okazji do pogłębienia więzi małżeńskiej oraz nabycie kompetencji interpersonalnych poprzez udział w konferencjach, seminariach, debatach i warsztatach oraz poprzez wspólne, twórcze spędzenie czasu.

Jakie wydarzenia zostały zaplanowane w naszym mieście w ramach świętowania Tygodnia Małżeństwa?

Środa – 07.02.2024

Adoracja Małżonków ze spowiedzią: “Być Bliżej.”

gdzie? parafia Jana Pawła II

kiedy? 19:00

To wyjątkowo ważne, byśmy jako małżonkowie szli razem w stronę nieba. Adoracja Najświętszego Sakramentu to czas byśmy zanurzyli się w miłości Boga, by odnowić, odświeżyć naszą relację. Wielu z małżonków samotnie zmaga się z troskami, trudnościami dnia codziennego, tak łatwo w pędzie życia utracić cel sprzed oczu. Dlatego ta chwila jest po to by się zatrzymać, by wrócić do Źródła, by BYĆ BLIŻEJ. 

Oprócz Pana Jezusa w konfesjonałach będą czekać księża, by służyć w sakramencie pokuty. 

Czwartek – 08.02.2024

Debata: “Czy różnice między NIM a NIĄ to błąd w systemie czy dar?” – debata na FARO TV.

gdzie? FARO TV

kiedy? 19:00

Często słychać stwierdzenie „Jesteśmy różni, nie pasujemy do siebie!” 

Czy Pan Bóg stwarzając kobietę i mężczyznę jako istoty tak różne od siebie popełnił błąd? Czy stereotypy dotyczące płci pięknej i płci silnej są prawdą? Dlaczego postrzeganie świata przez dwie połówki tego samego małżeństwa jest tak inne? Czy da się utrzymać jedność nie rezygnując z siebie? 

Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w czasie debaty online transmitowanej o godzinie 19.00 na kanale diecezjalnej telewizji FARO.TV 

Piątek – 09.02.2024

Wyzwanie:Zachwyć się raz jeszcze!” (szczegóły na FARO TV)

gdzie? tam gdzie chcecie 

kiedy? o której chcecie 

Tego dnia każde chętne małżeństwo będzie miało szansę podjąć indywidualnie zadane przez organizatorów wyzwanie. Jego treść ukaże się w piątek rano na kanale diecezjalnej telewizji FARO.TV. Małżonkowie sami wybiorą odpowiedni czas i miejsce, by wypełnić zadanie. A wszystko po to, by raz jeszcze zachwycić się swoją żoną, swoim mężem, wspólnym życiem.

Sobota – 10.02.2024

Koncert:Otuleni Muzyką – Dotknięci Słowem” 

gdzie? CARITAS (adres)

kiedy? 18:00 

W sobotę odbędzie się wyjątkowy koncert niezwykłego małżeństwa – Piotra i Andżeliki Posiadała w specjalnie do tego wydarzenia przygotowanej sali CARITAS (za Katedrą). Niech słowo i muzyka umocnią zachwyt zbudowany dnia poprzedniego.

Niedziela – 11.02.2024

Fajny Film z Ciekawą Dyskusją 

Sesja Fotograficzna “Twarze Małżeństwa”

gdzie? aula liceum katolickiego (adres)

kiedy? 17:00 

Fajny film to taki, który zostaje w sercach na długo, dobry film zmusza do stawiania pytań i szukania odpowiedzi. Na taki film zapraszamy w niedzielę, a po nim wspólnie zastanowimy się nad różnymi obliczami miłości.

Niedziela to również okazja by pozostała trwała pamiątka naszego osobistego zaangażowania. W specjalnie przygotowanej do tego celu scenerii zostanie wykonana sesja fotograficzna wielu twarzy małżeńskich. Pozwólmy by fotografia zatrzymała chwilę na dłużej.

Poniedziałek – 12.02.2024

Konferencja Kilka słów o duchowości by Przekroczyć Siebie  

gdzie? aula liceum katolickiego (adres)

kiedy? 19:00 

Człowiek to nie tylko ciało i intelekt, nie tylko emocje, ale również duch. Współczesny człowiek odrzuca strefę duchową. Czy to dlatego, że nie da się jej uchwycić, zmaterializować? Zapraszamy do udziału w konferencji na temat duchowości, dlaczego jest tak ważna – zwłaszcza dzisiaj. 

Wtorek – 13.02.2024

Msza Św z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich 

gdzie? Katedra 

kiedy? 18:00 

Konferencja online: „Tajemnice Satysfakcjonującego Życia Intymnego”

W sercu diecezji Siedleckiej, przytulając się do serca Ojca, pod okiem Matki Niepokalaniepoczętej potwierdźmy naszą wolę oddania swojego serca i przyjęcia pod opiekę serca współmałżonka.

Po powrocie do domu będzie jeszcze okazja, by dołączyć do konferencji online transmitowanej przez media społecznościowe pt: „Tajemnice Satysfakcjonującego Życia Intymnego”.

Serdecznie zapraszamy:

Ula i Tomek Jasińscy

Asia i Jacek Kędzierscy

Monika i Daniel Leszczyńscy

Patroni wydarzenia:

Szkoła dialogu

Fundacja Nieprzeciętni

Ruch Światło – Życie Diecezji Siedleckiej

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej

Diecezjalna telewizja Faro TV

Fraternia Parczew