Skip to main content
  • Małżeństwo

  • Rodzina

  • Miłość

Odbyła się Pielgrzymka Dziadków i Teściów do Parczewa w dniu 28 lipca 2024 roku

W ostatnią niedzielę lipca, z woli papieża Franciszka, obchodzony jest Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Z tej racji w niedzielę 28 lipca, do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie pielgrzymowały osoby starsze, jak również całe rodziny, które dziękowały Bogu za Babcie i Dziadków oraz Teściów prosząc o błogosławieństwo dla tych, którzy potrzebują umocnienia w przeżywaniu swojego podeszłego wieku. Tegoroczna V Diecezjalna Pielgrzymka Dziadków i Teściów obchodzona była pod hasłem: „Docenić starość”.Przybyłych pątników powitał ks. dr Jacek Sereda Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, jednocześnie dziękując za obecność i trud ich pielgrzymowania. 

O godz. 10.30 rozpoczęła się Msza święta, której przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. W homilii duszpasterz nawiązał do Ewangelii i zwrócił uwagę na wspólnotę stołu w naszych rodzinach, a także dbałość o wartości chrześcijańskie, bo one łączą pokolenia i scalają więzi rodzinne. Nawiązał także do kontrowersji związanych z inauguracja Igrzysk Olimpijskich we Francji i do ośmieszania symboli religijnych podczas spektaklu w Paryżu: – Jako chrześcijanie zostaliśmy ośmieszeni i poniżeni w oczach świata. Nie zostały uszanowane nasze wartości. Spełniają się słowa Jezusa, że świat będzie nas nienawidził ze względu na nasza wiarę w Jezusa. Świat bez Boga, świat nowego komunizmu nie jest światem demokracji, tolerancji, jak o tym często zapewnia, ale jest światem dyktatury, której już w swojej historii doświadczaliśmy, dyktatury opartej na kłamstwie, która niszczy wszystkich tych, którzy się z nią nie zgadzają – mówił bp Gurda. 

O godz. 12.00 zgromadzeni wspólnie odmówili modlitwę Anioł Pański, a po niej dr Halina Iwańczyk, psycholog, wygłosiła konferencję „Pięknie jest być starszym. Pochwała starości”. W swojej prelekcji zwróciła uwagę na wyjątkowe powołanie osób starszych, które są niezwykle potrzebne w naszych rodzinach i wspólnotach. Ich dystans do życia, ogromna cierpliwość, wyrozumiałość, pokora, czy doświadczenie są źródłem, z którego czerpać mogą młode pokolenia. – Piękne i mądre życie nie wymaga wyższego wykształcenia, szerokich horyzontów i wielkich czynów, ale wymaga zasad moralnych, dobrej woli i uczciwej pracy. Cenny i ważny owoc długich przeżytych lat to doświadczenie i mądrość życiowa – największe skarby i zalety starości. Najważniejsze jest zrozumienie, że starość jest okresem zmiany możliwości, z możliwości typu zewnętrznego na możliwości bardziej wewnętrzne – wyjaśniała. 

Ponieważ pielgrzymka miała charakter pokoleniowy, w trosce o trwałość małżeństw i rodzin, głos zabrali ks. Jakub Wyrozębski z Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Siedleckiej, Anna Stephan posługująca w poradni życia rodzinnego oraz ks. Jakub Kozak Dyrektor Studium Życia Rodzinnego Diecezji Siedleckiej namawiając małżeństwa i całe rodziny do skorzystania z oferty duszpasterskiej, jaką oferuje Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin. 

W trakcie uroczystości, biskup siedlecki Kazimierz Gurda wręczył Annie i Jackowi Kozakom misję kanoniczną upoważniającą do posługiwania w poradni rodzinnej przy parafii św. Jana Chrzciciela w Parczewie. 

Spotkanie zakończyła wspólna agapa.

Źródło: podlasie24.pl Elżbieta Zielińska-Gomółka

Wypowiedź ks. Jakuba Kozaka i dr Haliny Iwańczyk, prelegentki na 5. Diecezjalnej Pielgrzymce Dziadków i Tesciów