Skip to main content

ZIARNA SŁOWA DLA MAŁŻONKÓW – NIEDZIELA PALMOWA

ZIARNO SŁOWA DLA MAŁŻONKÓW

14.04.2019 r.  Niedziela Palmowa

Fragment Ewangelii (Łk 39, 39-46)

„Potem wyszedł i udał się, według zwyczaju, na Górę Oliwną; towarzyszyli Mu także uczniowie. Gdy przyszedł na miejsce, rzekł do nich: Módlcie się, abyście nie ulegli pokusie. A sam oddalił się od nich na odległość około rzutu kamieniem, padł na kolana i modlił się tymi słowami: Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich. Wszakże nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie! Wtedy ukazał Mu się anioł z nieba i pokrzepiał Go. Pogrążony w udręce, jeszcze usilniej się modlił, a Jego pot był jak gęste krople krwi, sączące się na ziemię. Gdy wstał od modlitwy i przyszedł do uczniów, zastał ich śpiących ze smutku. Rzekł do nich: Czemu śpicie? Wstańcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie”. 

ZANIM ROZPOCZNIESZ

BÓG PRZEZ TO ZIARNO SŁOWA DLA MAŁŻONKÓW

ZAPRASZA CIĘ DO REFLEKSJI. WSŁUCHAJ SIĘ W TEN GŁOS

I WYKONAJ WIELKOPOSTNĄ PRACĘ DLA SIEBIE I TWOJEGO MAŁŻEŃSTWA.

Żono! Mężu!

 

Ogród Oliwny, a właściwie tłocznia oliwek, nasuwa wiele skojarzeń z wizją miażdżenia owoców, aby mogły dać namaszczającą oliwę.

Uczniowie ze smutku uciekli w sen ze świadomością przegranej, odtrącenia przez ludzi, utraty Jezusa, wizji krzyża.

Podobnie czynimy, gdy dopada nas smutek, cierpienie, zmartwienie, lęk, udręka, nieznośna sytuacja, strata, niezadowolenie z siebie i życia, samotność, nuda istnienia, bezsens, wreszcie nieuchronność choroby czy nawet śmierci.

Jezus nie chce, żebyśmy przed tym wszystkim uciekali, tylko z mocą modlitwy przeczekali, przecierpieli, albo przetrwali. Jeśli uciekamy przed smutkiem, magazynujemy go i w końcu on wybuchnie rozpaczą. Po palmowych wiwatach, przychodzi smutek oliwny i nie jest dobrze przestać go doznawać. Ciągle pytamy siebie ale i współmałżonka co to znaczy kochać tak naprawdę? Jezus pokazuje jak kocha czynem, nie słowem, w Ogrójcu, podczas drogi krzyżowej i na Kalwarii. Oddał się całkowicie jako ofiara za grzechy ludzkie. Krzyż Chrystusa szepcze do nas cicho, że nie zawsze musimy odnosić zwycięstwa, nie możemy oczekiwać, by każda droga była palmowa, bo są i oliwne. Jeśli pytasz o swoją miłość popatrz na krzyż. Czy kochasz tak jak On?

ZADANIE MAŁŻEŃSKIE

  • Pomyśl, na czym będzie skupiał się Wielki Tydzień w Twojej Rodzinie? Postaraj się, by przygotowania od strony zewnętrznej nie przysłoniły prawdziwego wymiaru wydarzeń tego tygodnia.
  • Czy w tegorocznym Wielkim Poście udało Ci się zrealizować postanowienie wielkopostne?
  • Zaplanuj udział w Triduum Paschalnym.

 

DUSZPASTERSTWO RODZIN

www.drsiedlce.pl

e-mail: drsiedlce@wp.pl

DOM REKOLEKCYJNY W SIEDLANOWIE

www.siedlanow.pl

tel. 83 352 51 14 lub 696 502 852