Skip to main content

Ziarno Słowa dla Małżonków – III niedziela adwentu

16 GRUDNIA 2018 – III NIEDZIELA ADWENTU

Ewangelia (Łk 3, 10-18)
Zapowiedź nowego chrztu

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
Gdy Jan nauczał nad Jordanem, pytały go tłumy: «Cóż mamy czynić?» On im odpowiadał: «Kto ma dwie suknie, niech się podzieli z tym, który nie ma; a kto ma żywność, niech tak samo czyni».
Przyszli także celnicy, żeby przyjąć chrzest, i rzekli do niego: «Nauczycielu, co mamy czynić?» On im powiedział: «Nie pobierajcie nic więcej ponad to, co wam wyznaczono».
Pytali go też i żołnierze: «a my co mamy czynić?» On im odpowiedział: «Na nikim pieniędzy nie wymuszajcie i nikogo nie uciskajcie, lecz poprzestawajcie na waszym żołdzie».
Gdy więc lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w swych sercach co do Jana, czy nie jest Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: «Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. on będzie was chrzcił Duchem Świętym i ogniem. Ma on wiejadło w ręku dla oczyszczenia swego omłotu: pszenicę zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym».
Wiele też innych napomnień dawał ludowi i głosił dobrą nowinę.

 

ROZWAŻANIE – REFLEKSJA

ZANIM ROZPOCZNIESZ:
BÓG PRZEZ TO ZIARNO SŁOWA DLA MAŁŻEŃSTW ZAPRASZA CIĘ
DO REFLEKSJI. WSŁUCHAJ SIĘ W TEN GŁOS
I WYKONAJ ADWENTOWĄ PRACĘ DLA TWOJEGO MAŁŻEŃSTWA

Żono! Mężu! To już trzeci tydzień adwentu – niedziela radości. A czym jest radość? Nie jest ona tylko uśmiechem, to nie wesołkowatość ze smutnymi oczami. Prawdziwa radość jest darem Ducha Świętego, rodzi się z osobistego spotkania z Jezusem Chrystusem, który przynosi dar pokoju i uzdalnia do pokochania swojej historii życia. Dziś Ty podobnie jak tłum z Ewangelii stawiasz Bogu i sobie pytanie: Co mam czynić, by mieć radość?
Jan Chrzciciel udziela dwóch wskazówek:

  1. Pamiętaj, że nie jesteś Bogiem, więc nie wywyższaj się, nie wszystko zależy od Ciebie.
  2. Miej serce otwarte na innych, podziel się tym, co masz z potrzebującymi. Ten gest dzielenia się, przypomina, że żyję z łaski Boga i ludzi.
    Twoje życie, to wszystko, co wykonujesz codziennie jest bardzo potrzebne ludziom. Nie uszczęśliwisz całego świata, ale możesz pomóc tym, z którymi mieszkasz i pracujesz, by byli szczęśliwsi.

 

ZADANIE MAŁŻEŃSKIE

  • Czy uczestniczyłem lub planuję udział w rekolekcjach adwentowych i spowiedzi św?

  • Usiądź ze współmałżonkiem, popatrzcie sobie w oczy z miłością, zobacz całe dobro, które jest w tej osobie. Podziękuj za 3 dobre rzeczy, które w niej dostrzegasz.

  • Jaką ofiarę duchową (modlitwa, cierpienie za bliźniego) możecie jako rodzina ofiarować? Komu?